K harmonizaci účetnictví 1. část
K harmonizaci účetnictví – 1. část
Vzhledem k potřebě zajistit v rámci EU a ve světové ekonomice co nejobjektivnější porovnatelnost získávaných účetních údajů, postupuje harmonizace účetních systémů poměrně rychlým tempem, byť je provázena problémy.
Stávající účetní systémy
1. Národní účetní standardy, identické pro konkrétní stát
2. Direktivy EU
3. v oblasti účetnictví se jedná o 3 direktivy, tvořící kodex legislativy EU
4. direktiva upravující účetní výkazy a přílohu
7. direktiva upravující konsolidaci účetních výkazů
8. direktiva pojednávající o auditorské činnosti
Vydávané normy – (direktivy) – zabudovává každá země EU do své národní úpravy. Právo volby umožňuje však jednotlivým zemím respektovat jejich specifika, což vede k nepostačující srovnatelnosti účetních informací v rámci EU.
Právě 4. direktiva, přes střetávání anglosaské a kontinentální koncepce, je základem koncepce harmonizovaných postupů v rámci EU a tato jsou základem harmonizovaného účetnictví EU, všeobecné uznávané účetní zásady (obecné principy GP).
3. IAS V rámci celosvětové harmonizace působí Výbor pro mezinárodní účetní standardy zpracovávající IAS – Soubor mezinárodních účetních standardů (International Accounting Standards)
Bylo vydáno 31 IAS, např. IAS2 Zásoby revidované v r. 1993. Nově vyvíjené IAS se budou mimo jiné týkat např. zemědělství, snížení hodnoty aktiv atp. Zároveň dochází k revizi některých dalších existujících standardů.
4. Všeobecně uznávané účetní zásady zahrnují ideové předpoklady a principy účetního systému USA, ucelený teoretický základ a účetní standardy
– GAAP (Generally accepted Accounting Principles)
– UK GAAP (Generally accepted Accounting Principles) Anglie
– US GAAP (Generally accepted Accounting Principles) USA
Česká účetní osnova třídí náklady podle druhů, US GAAP dle účelu (výroba, prodej, administrativa)