Stanovení stravného při průjezdu několika zeměmi
Stanovení stravného při průjezdu několika zeměmi
Uskuteční-li se zahraniční pracovní cesta s režimem průjezdu několika zeměmi, poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci hodinový podíl, který vychází z celodenní sazby stravného vynásobené počtem hodin strávených průjezdem konkrétní zemí.
Celková sazba poskytovaná zaměstnanci v různých měnách musí dosahovat výše celodenního stravného, trvá-li průjezd v jednom kalendářním dnu více než dvanáct hodin, nebo polovinu celodenního stravného, bude-li doba průjezdu trvat do dvanácti hodin. Zaměstnavatel může na žádost zaměstnance vyplatit stravné v českých korunách či jiné volně směnitelné cizí měně. Pro přepočet se použije směnný kurz devizového trhu vyhlašovaný Českou národní bankou.
Př. Zaměstnanec je vyslán na pětidenní zahraniční pracovní cestu do Španělska. Způsob dopravy: vlastní vozidlo, trasa přes Německo a Francii, česko-německá hranice překročena v 7 hodin ráno, Německo projížděl 5 hodin, Francii 7; německo-francouzská státní hranice překročena ve 12 hodin, francouzsko-španělská v 19 hodin; do 24. hodiny byl v tento den ve Španělsku, tedy 5 hodin.
První den strávil nejvíce času ve Francii (7 hod.) projížděním; stravné je za tento den v sazbě pro Francii, (> 12 hod, tam) 275 FRF. Při zpáteční cestě stejně, opět zde strávil nejvíce času.
2., 3., 4. kalendářní den je uplatněna základní sazba pro Španělsko.
Pokud za dobu zahraniční pracovní cesty strávenou mimo území ČR nevznikne zaměstnanci nárok na stravné v cizí měně, připočte se tato doba k době trvání pracovní cesty na území ČR.
Nárok na proplacení PHM ve valutách má zaměstnanec zpravidla po ujetí 350 km po cizím území. Zálohy ve valutách se vyúčtovávají zaokrouhlením dolů.
Dnem uskutečnění účetního případu může být např.: den ukončení pracovní cesty, konkretní den nároku na cestovní náhradu, den předložení dokladů k vyúčtování, které musí následovat do10 pracovních dnů po předložení dokladů