Platební styk 1.
Platební styk 1.
Platební styk – přehled
– určení měny
– komu kdo platí
– doba platby
– platební nástroj a platební operace
– místo platby
Platit je možno hotově (cash) nebo bezhotovostně případně z poskytnutého úvěru..
A) K bezhotovostním formám placení patří:
a) příkaz k úhradě (jednorázový), pozor na rozdíl doby splatnosti závazku a doby odečtení peněz z účtu
b) trvalý příkaz k úhradě – zpravidla pravidelné platby, př. nájemné
c) příkaz k inkasu – podnět k zúčtování dává příjemce, ne plátce, mají samozřejmě o tomto smlouvu, nebo se jedná o platbu šekem či kartou, příkladem je vedení CCS karet
d) šeky, kterými můžeme hradit závazky věřitelům, výběr mezd v hotovosti (příkaz vyplatit osobě na šeku uvedenou hotovost, u větších organizací uveden účel výběru. Opět pozor na podpis dle vzoru a datum vystavení šeku, platnost není všude stejná!),
druhy : soukromé šeky, bankovní šeky, cestovní šeky
Účetní zůstatek, KS na účtu, připsáním částky na účet v den zúčtování šeku bankou. Disponibilní zůstatek v tento moment, až přesunem částky peněžních prostředků z účtu banky, na kterou je šek vypsán, na účet přijímací firmy.
e) platební karty pro hotovostní i bezhotovostní platby, bankomatové karty, eurošeky
Výhodami jsou: bezpečnost (osobní kód, doplňkové služby, osobní prestiž, prestiž přijímacích institucí, nákup valut levnější než ve směnárně), má jít i o úsporu peněz. Nevýhody: ztráta (drahá blokace), ne všude je způsob platby akceptován.
f) směnka – směnečná pohledávka u dodavatele, dluh u odběratele, viz blíže účt. třída 3.
Užití akreditivu v případě, že chce mít dodavatel jistotu, že odběratel zaplatí. Za stanovených podmínek banka deponuje u odběratele peněžní prostředky na úhradu před dodáním zboží a to na žádost dodavatele. Po dodání převádí úhradu.