Náhrada jízdného 2.
Náhrada jízdného 2.
Analytická evidence 51210 – Daňově uznatelné náklady, 51220 – Ostatní náklady na úhradu cestovného.
V podnikatelské sféře lze poskytnout zaměstnancům stravné nižší než je stanovená základní sazba stravného, nejvýše však o 25% (v kolektivní smlouvě, vnitřních předpisech).
Při zahraničních pracovních cestách má podnikatel nárok na stravné a kapesné jako zaměstnanec, tzn. stravné podle ZCN a kapesné maximálně 40% stravného, není povinnost hradit z něho výdaj vzniklý při služební cestě (parkovné).
V případě vypůjčeného vozidla lze zahrnout do výdajů jen náhradu za spotřebu PHM.
Vozidlo zahrnuté v obchodním majetku uplatní výdaje v cizině (na základě dokladů) po přepočtu kurzem devizového trhu v Kč do účetnictví. U vozidel zařazených do HM může zahrnout do výdajů spotřebu PHM nakoupených v zahraničí na základě dokladu přepočteného v příslušném kurzu (i v případech, kdy nelze prokázat nákup PHM, lze použít tuzemské ceny PHM).
Zaměstnanec je v případě uplatněných náhrad za cestovné povinen do 10 dní po ukončení pracovní cesty předložit zaměstnavateli písemné doklady k vyúčtování náhrady cestovného a vyúčtování zálohy. Zaměstnavatel do 10 dnů provést vyúčtování (nedodržení termínu lze kvalifikovat jako porušení pracovní kázně).
V případě pracovních cest podnikatelů se nevyplácí cestovní náhrady (uplatněné výdaje podle ZDP), nemusí se vyplňovat cestovní příkazy, ale zůstává povinnost prokázat výdaje v souvislosti s vykonanou pracovní cestou.